UniFi Access Point Kurulumu [ Resimli ]

İnternet kaanciftci 4.839 views

Bu yazımda unifi access point kurulumunu nasıl gerçekleştirebiliriz bunu göstereceğim , Kuruluma başlamadan önce unifi access pointinizin kablo ile aynı ağda bağlı olması gerekmektedir . Kablo ile bağlantı nasıl kurulacak bilmiyorsanız kısaca değinelim , AP kutusunda bir güç kablosu , birde adaptör olacaktır , adaptörün üstüne bakacak olursak POE ve LAN çıkışları bulunmakta , LAN yazan kısma ana internet hattımızı bağlıyoruz , POE yazan kısma ise adaptör üzerinden AP’e bağlantı kuruyoruz , 1 dk bekledikten sonra AP üzerinde turuncu bir ışık yanacaktır . Şimdi kuruluma geçebiliriz.

Öncelikle bu AP’in normaller gibi modem arayüzü yok , internet üzerinden indirdiğimiz program ile kontrollerini sağlıyoruz , Programa BURADAKİ linkten ulaşabilirsiniz . Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız MAC – WINDOWS onu seçip yeni veya eski sürümü indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra çalışması için JAVA gerekli , yoksa internet üzerinden indirebilirsiniz.

Programı kurduktan sonra giriş yapıyoruz , bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor , bu ekran da biraz bekledikten sonra bir seçenek aktif olacak , ona tıklayarak google chrome sayfası açılacaktır ( güvenli olmayan sayfa olarak açılacaktır , ona onay vererek açabilirsiniz ) .

Daha sonra google chrome sayfasını geçtikten sonra hızlı kurulum ekranı bizi karşılıyor , burdan kendinize göre kullanıcı adı ( SSID ) ve şifre belirliyorsunuz , hızlı bir kurulum ile bunları gerçekleştirebilirsiniz ancak kullanıcı adı ve şifrenizi biryere kaydetmeyi unutmayın .

En son hızlı kurulum bittikten sonra admin girişi ekranı geliyor , buradan belirlediğiniz şifre ve kullanıcı adı ile giriş yapınız. Şunu söylemek istiyorum , program açık olmadan linkten giriş yapmaya çalışırsanız , hata alırsınız , giriş yapabilmeniz için programın açık olması lazım .

Admin panelimiz aşağıdaki gibi , eğer ağınızda unifi access point taktınız zaman Devices ekranına aygıtımız geliyor . Eğer bağlı olduğu halde gelmiyorsa antivirüs programınızı kapatıp tekrar deneyin , eğer yine düzelmezse güvenlik duvarınızda sıkıntı olabilir. Gelen aygıtımız ilk olarak kapalı olarak geliyor bizim onu Active etmemiz gerek , hemen yanında bulunan Active veya Adopt yazısı ile bunu yapabiliriz .

Access point’e SSID ve Şifre vermek için aygıta çift tıklıyoruz ve yeni bir ekran bizi karşılıyor buradan ayarlar kısmında kendi SSID ve Şifrenizi belirleyebilirsiniz .

NOT : Aygıtı şehirdışından kuracaksanız evinizde ayarları yapıp tak-çalıştır olarak kullanabilirsiniz.

 

{kaanciftci}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*