Mavi Ekran Hataları Ve Çözüm Yolları

0
1.429 views

Bu yazımda özellikle windows 7 ‘den sonra daha da artmaya başlayan ve her bilgisayar kullanıcısının en az bir kere başına gelen mavi ekran hataları hakkında ve nasıl çözüm bulabiliriz ? Bunlar hakkında konuşacağım…

Mavi ekran hatalarının %70 ‘lik bir kısmı donanım uyumsuzluğundan kaynaklanır , kalan %30 ‘luk bir kısım ise yazılımsal bir sorun olabilir . Donanımsal olarak bakarsak Ram – Harddisk – Ekran Kartı üçlüsü en çabuk bozulan ve bilgisayara uyumsuzluk sağlayan parçalardan birkaçıdır  , Bilgisayarda bulunan Ram , sistemdeki diğer parçalara uyumsuz olabilir veya Ram çalışır vaziyettedir , ancak windows’un arada bir mavi ekran hatası vermesine yol açabilir ( benim başıma gelen hata ) .

BAZI MAVİ EKRAN HATA KODLARI

Stop 0x0000000A VEYA IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL

Bu hata bilgisayarınız’da bulunan bir donanımın bellek konumuna izinsiz bir şekilde ulaşılması durumunda verilir , genelde donanım uyumsuzluğu sonucu ortaya çıkar.

Stop 0×0000024 VEYA NTFS_FILE_SYSTEM

Bu hata ise bilgisayarınızda bulunan Harddisklerin sorunlu olabileceği anlamına gelmektedir , Bu durumda bilgisayarı güvenli modda açıp , chkdsk.exe ile diskleri kontrol etmektir.

Stop 0x000002E VEYA DATA_BUS_ERROR

Bu hata ise bilgisayarda bulunan RAM‘lerde veya Grafik Kartı RAM‘lerinde oluşan hatalardan kaynaklanır , Hatanın diğer bir sebebi ise anakart veya sabit disklerde arıza olabileceği anlamına gelmektedir.

Mavi ekran hatalarından kurtulmak biraz zordur , İşe elinizde fazladan bilgisayar parçası varsa onları deneyerek başlayabilirsiniz , ( Önce Ram’den başlayın 😀  ) . Diğer bir yöntem ise bilgisayara format atmak olabilir ancak diskleriniz’de önemli bilgiler varsa bu işlemi önermeyiz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*