Laptop Pil Ömü Nasıl Uzatılır ?

2
1.578 views

Bu yazımda laptop pillerinin ömrünü nasıl uzatabileceğimizi anlatacağım , ancak ölmüş bir pili bu şekilde yaparak canlandıramazsınız , bizim yapacağımız işlem sadece çalışır durumdaki pillerin ömürlerini nasıl uzatabileceğimiz ile ilgili , İlk olarak bilgisayarınızı sürekli şarjda tutmayın , size önerim piliniz %100 olduğu zaman şarjdan çıkartmanız ve pil gücü ile kullanmanız daha sonra pilin bitmeye ( %10 – %15 ) gibi takabilirsiniz , hatta mümkünse sürekli şarjda kullanacaksınız bilgisayarınızın pilini çıkartın sadece prize bağlı olarak kullanın.

Diğer bir yöntem ise size biraz maktıksız gelebilir ama windows sürümünüzü sürekli güncel tutmanızı öneririm , bilgisayarınız ne kadar güncel olursa pil ömrünüz de o kadar sağlıklı olacaktır. Bilgisayarınızı kullanırken güç tüketimi pil ömrü için çok önemlidir , örnek olarak laptop parlaklığınız en yüksek düzeyde ise ( göz sağlınıza da zararlı ) parlaklığı düşürmeniz hem sizin için hem de pil için bir rahatlama olacaktır , piliniz ne kadar çabuk boşalıp dolarsa o kadar ömrü kısalır . Normal bir dizüstü bilgisayarın batarya ömrü yaklaşık 2 yıldır , bu süre daha uzun veya daha kısa da olabilir , Bataryanın çabuk ölmesini sağlayan bir etken de yüksek ısı değeridir , laptop bilgisayarları dizüstünde kullanırken istemsiz bir şekilde daha fazla ısınacaktır , buda bataryayı hatta bilgisayarı bile olumsuz etkileyecektir , Bunun için bilgisayarı kullanırken ucuzundan bile olsa bir laptop soğutucu kullanmanızdır , hem sizin hemde bataryanızın sağlığı için .

Son olarak bilgisayarı ve pili yoran bir diğer etken arka planda çalışan uygulamalardır ( bluetooth – konum vb. ) bunlar pilin daha çabuk boşalmasını sağlayacktır , Düşünce ve fikirlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Paylaşım hoşunuza gittiyse BAĞIŞ sayfasından bize destek olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. notebooku pilsiz kullansak bile pil çekmecede bittiğiyle kalır çünkü piller kullanılmadığı sürecede biter. En iyisi batarya takılı kullanmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*