Laptop Pil Ömü Nasıl Uzatılır ?

Bilgisayar kaanciftci 1.220 views

Bu yazımda laptop pillerinin ömrünü nasıl uzatabileceğimizi anlatacağım , ancak ölmüş bir pili bu şekilde yaparak canlandıramazsınız , bizim yapacağımız işlem sadece çalışır durumdaki pillerin ömürlerini nasıl uzatabileceğimiz ile ilgili , İlk olarak bilgisayarınızı sürekli şarjda tutmayın , size önerim piliniz %100 olduğu zaman şarjdan çıkartmanız ve pil gücü ile kullanmanız daha sonra pilin bitmeye ( %10 – %15 ) gibi takabilirsiniz , hatta mümkünse sürekli şarjda kullanacaksınız bilgisayarınızın pilini çıkartın sadece prize bağlı olarak kullanın.

Diğer bir yöntem ise size biraz maktıksız gelebilir ama windows sürümünüzü sürekli güncel tutmanızı öneririm , bilgisayarınız ne kadar güncel olursa pil ömrünüz de o kadar sağlıklı olacaktır. Bilgisayarınızı kullanırken güç tüketimi pil ömrü için çok önemlidir , örnek olarak laptop parlaklığınız en yüksek düzeyde ise ( göz sağlınıza da zararlı ) parlaklığı düşürmeniz hem sizin için hem de pil için bir rahatlama olacaktır , piliniz ne kadar çabuk boşalıp dolarsa o kadar ömrü kısalır . Normal bir dizüstü bilgisayarın batarya ömrü yaklaşık 2 yıldır , bu süre daha uzun veya daha kısa da olabilir , Bataryanın çabuk ölmesini sağlayan bir etken de yüksek ısı değeridir , laptop bilgisayarları dizüstünde kullanırken istemsiz bir şekilde daha fazla ısınacaktır , buda bataryayı hatta bilgisayarı bile olumsuz etkileyecektir , Bunun için bilgisayarı kullanırken ucuzundan bile olsa bir laptop soğutucu kullanmanızdır , hem sizin hemde bataryanızın sağlığı için .

Son olarak bilgisayarı ve pili yoran bir diğer etken arka planda çalışan uygulamalardır ( bluetooth – konum vb. ) bunlar pilin daha çabuk boşalmasını sağlayacktır , Düşünce ve fikirlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Paylaşım hoşunuza gittiyse BAĞIŞ sayfasından bize destek olabilirsiniz.

{kaanciftci}

“Laptop Pil Ömü Nasıl Uzatılır ?” üzerine 2 yorum

  1. fikri ışık dedi ki:

    notebooku pilsiz kullansak bile pil çekmecede bittiğiyle kalır çünkü piller kullanılmadığı sürecede biter. En iyisi batarya takılı kullanmak

    1. Kaan Çiftçi dedi ki:

      en iyisi şarj dolduktan sonra kendi gücü ile kullanmak , pilin bitmeye yakın şarja takmak , dediğin de doğru.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*