Hub, Switch Ve Router Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

0
1.698 views

Bu yazımda sizlere hub ve switch’in ne olduğunu , özelliklerini ve ne işe yaradıklarını anlatacağım , ilk olarak Hub‘dan başlayalım , hub ; Ağ elemanlarını birbirine bağlayan alettir. Hub en basit ağ elemanıdır , Hub kendisine gelen bilgiyi , hedef aygıta değilde ağda bulunan tüm aygıtlara gönderir bu yüzden pek tercih edilmez . Hub’lar aynı anda iki bilgiyi gönderemezler , eğer gönderilirse ağda çakışma olabilir. Bilgisayarlar Hub’a UTP kablo ile bağlanırlar ve iki aygıt arası kablo mesafesi 100 metreyi geçmemelidir. Günümüzde 4-8-12-16-24 porta sahip hublar bulunmaktadır . Hublar’da kendi aralarında 3’e ayrılır.

  • Pasif Hub
  • Aktif Hub
  • Akıllı Hub

Switch ( anahtar ) akıllı bir hub cihazıdır , kendisine gelen bilgiyi hedef aygıta gönderir , Hub gibi ağdaki tüm aygıtlara göndermez . Swich’ler aynı anda birden fazla dosya gönderebilirler , Switch kendisine bağlı aygıtları mac adresi ile ayırt eder. Günümüzde 4-8-12-24 ve 36 porta sahip switchler bulunmaktadır , hızları ise 100 Mbps ile 1000 Mbps ‘dir.

Router’ın amacı genellikle LAN ve WAN  veya vLAN arasında yönledirme yapmaktır . Router gelen ağ paketlerini inceler ve hedef aygıta gönderir . Router genelde iş yerlerinde kullanılır .

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*