Harddisk Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

0
1.759 views

Bu yazımda elimizde bulunan harici veya dahili harddiskimizin ömrünü nasıl öğrenebiliriz , bunu anlatacağım . İlk olarak bilgisayarımıza bir program yüklememiz gerekiyor , bu program sayesinde harddiskimizin 100 üzerinden değerini ve ne kadar zamandır kullanıldığını öğrenmiş olacağız, Programın ismi Harddisk Sentinel , Programın full versiyonuna BURADAKİ linkten veya internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Kısaca program harddiskler’imizde kalp atışı olup olmadığını kontrol ediyor , çoğu bilgisayarcı bu tarz programları kullanarak harddisk’leri test ediyor.

Programa giriş yaptıkan sonra bizi aşağı da ki gibi bir ekran karşılıyor , Sol tarafta bilgisayarımızda takılı harici veya dahili harddisk’leri görüyoruz , Herhangi bir harddiskin durumunu detaylı bir şekilde görmek istiyorsak , ona tıklıyoruz .

Program sadece harddisk değerlendirmesi değil , harddisk’te badsector olup olmadığını da gösteriyor , Aşağıda ki resimde görünen harddisk 100 üzerinden 69 kaldığını görüyoruz , bu da harddiskin her an bozulabileceğini gösteriyor.

Şunu söylemek istiyorum ki sahibinden ve letgo tarzında harddisk satan kişiler , bu tarz programlarda harddisk durumlarını öğrenerek , işine yaramayan ve en kısa sürede bozulan harddiskleri satıyor , eğer 2.el harddisk alırsanız , alacağınız kişiden bu tarz programlardan detaylı bilgi isteyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*