BIOS’a Nasıl Girilir ve Sürümü Nasıl Öğrenilir ?

0
1.247 views

Bu yazımda elimizde bulunan anakartınız’ın bios sürümünü ve bios ekranına nasıl girebiliriz bunu göstereceğim , öncelikle bios hakkında kısa bilgi vererek başlayalım , bios yani basic inpu/output system basitçe bilgisayarınızın açılışından kapanışına kadar geçen sürede bilgisayar parçalarının ( işlemciden harddiske ) hepsinin kontrolünü sağlayan yazılımdır . Bios anakartınız üzerinde bir çip’te saklıdır bu çip anakart üreticiniz tarafından yerleştirilir. Bios ekranına girmek her bilgisayarda değişiklik gösterebilir , özellikle lenovo laptoplarda şarj yerinin yanında ufak bir tuş ile bios ekranına giriliyor , diğer bilgisayarlarda ise ESC – DEL – F2 – F11 tuşları yardımıyla bios ekranına gelebilirsiniz , zaten genellikle bilgisayarın açılış ekranında size hangi tuş ile girileceği gösterilmektedir .

BIOS SÜRÜMÜ NASIL ÖĞRENİLİR ?

Bios sürümü öğrenmek için iki adet yöntem bulunmakta , ikiside gayet basit işlemler , ilk işlem ile başlayalım , bilgisayarınıza CPU-Z adlı programı yüklüyorsunuz , Programa BURADAN ulaşabilirsiniz. Programı indirip kurduktan sonra giriş yapıyoruz , ve aşağıda ki ekrana geliyoruz.

Yukarıda BIOS Version yazan yerden bios sürümünüzü öğrenebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise daha basit bir işlem , direk bilgisayarınızın arama kısmında msinfo32 yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

Enter tuşuna bastıktan sonra , aşağıda ki ekran gelecektir . Buradan Bios Sürümü-Tarihi yazan yer bizim bios sürümümüzü gösteriyor.

Fikir ve düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*