Bilgisayar’da Arıza Tespiti Nasıl Yapılır ?

0
2.717 views

Bu yazımda herkesin merak ettiği ve çoğu kişinin yanlış yaptığı bilgisayarlarda arıza tespiti nasıl yapılır bunu anlatacağım. Analatacağım işlem masaüstü bilgisayarlar için olacaktır ama bazı konularda dizüstü bilgisayarlara benzediği için benzer adımlar uygulayabilirsiniz . Başlamadan önce bilgisayarınız ne tür bir arızaya sahip olduğunu öğrenirseniz işiniz daha kolay olur , yani bilgisayar çalışıyor görüntü mü gelmiyor , yoksa çalıştıktan 2 saniye sonra kapanıyor mu bunları bilirseniz işiniz daha kolay olacaktır , hazırsanız arıza tespiti nasıl yapılır buna geçelim.

İlk olarak kasanızda bulunan tüm parçaları uzay montaj ( kasasız sistem ) ile bir masanın üstüne kurun , daha sonra ilk olarak anakart üzerinden ram’leri çıkartarak bilgisayarı açmayı deneyin , bilgisayarınızı bir monitöre bağlı olmasını sağlayın , böylece görüntü gelip gelmediğini öğrenirsiniz. Daha sonra anakartı üzerinde bulunan pcı ve pcı-e slotlarında takılı birşey varsa onları çıkartın , bilgisayarınızın kısa devre yapmasını sağlayabilirler. Eğer bunları yaptıktan sonra hala bilgisyarınız çalışmıyor ise elinizde varsa yeni bir güç kaynağı ve anakart ile bilgisayarınızı kurun ve birde öyle deneyin.

Diğer bir arıza ise bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor , bu arızaya genellikle ram’ler sabep olmaktadır ama öncelikle bilgisayarınızın onboard ekran kartına kablonuzu takın ve ondan görüntü almaya çalışın bilgisayarda farklı marka ram takılı olduğu zaman bu arıza ile karşılaşabiliyoruz , çözümü ise anakart üzerinde bulunan ram’leri çıkartın ve altın renkli kısmı silgi ile güzelce silin , bu sayede oksitlenme olursa geçecektir, ve ram’leri bilgisayara takarken , tek tek takın ( önce bir ram’i daha sonra diğerini takıp çalıştırın ) , eğer tek ram kullanıyorsanız slot değiştirerek takın.

Diğer bir çözüm yöntemi ise ekran kartına ısı işlem uygulamaktır , eğer elinizde ısı işlem uygulayacağınız malzeme yoksa bir saç kurutma makinesi ile de bunu yapabilirsiniz , Tabi daha dikkatli olarak , ekran kartının çip kısmına 2 veya 3 dk ısıl işlem uyguladığınız takdirde %70 görüntü alabilirsiniz.

Eğer bunları yaptıktan sonra bilgisayarınız çalışmıyorsa , yazılımsal bir arıza olabilir . Soru ve önerilerinizi yorum kısmından belirtmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*