Bilgisayar Fan Temizliği Ve Termal Macun Değişimi Nasıl Yapılır ?

0
1.301 views

Bu yazımda çoğu kişinin rahatsız olduğu laptop ve masaüstü bilgisayarlarda ısınma sorunu çözüme kavuşturacağız , öncelikle aşağıda ki işlemleri daha önceden yapmadıysanız çok dikkatli olunuz aksi takdirde bilgisayara zarar verebilir hatta kullanılamaz hale getirebilirsiniz , öncelikle bilgisayarlar düzenli olarak 6 ay ile 1 yıl arasında temizlenmelidir , daha yoğun kullanımlarda veya pis bir ortamda kullanılan bir bilgisayar için bu süre 2 ile 3 ay arasıdır .

Bilgisayarlar Neden Isınır ?

  • Bilgisayarımızda bulunan fan pislenmiş olabilir bu sayede hava dışarı çıkamıyor olabilir .
  • İşlemci ve ekran kartının üzerinde bulunan termal macun veya termal ped kurumuş olabilir .

Şunu da söylemek isterim ki eski bilgisayarların ( 10 yıl vb. ) ısınması normaldir , günümüz yazılımlarına güçleri yetmediği için kendilerini daha yorarak çalışırlar buda işlemci ve ekran kartının ısınmasına neden olur , aşırı derece ısınan bilgisayarların kullanım süreleri kısalır , peki fan temizliği ve termal macun değişimi nasıl olur ?

İlk olarak bilgisayarınız bir masaüstü ise kasanın yan kapağını açarak işlemci fanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz , daha sonra bir kompresör veya saç kurutma makinesi ile üfleterek bir fırça yardımıyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz , ancak saç kurutma makinesini sıcak tarafta değil soğuk tarafta çalıştırmanız gerek , aksi taktirde bilgisayara zarar verebilirsiniz , fan temizliğinden sonra işlemci fanını dikkatli bir şekilde sökün , mersin escort bunu yaparken dikkatli olun fan ayaklarını kırabilirsiniz . Daha sonra işlemcinin üzerinde bulunan macunu silmemiz gerekiyor , peçete yardımıyla yapabilirisiniz , temizledikten sonra macunun yenisini sürmemiz lazım , iki mercimek tanesi kadar termal macunu sürelim , isterseniz yayabilirsiniz ancak , işlemci fanını koyduktan sonra kendisi yayılacaktır , masaüstü bilgisayarlarda fan bakımı bu kadar.

Laptoplarda ise fan bakımı daha zordur , çünkü her laptopun temizliği farklıdır , kimisi arka kapağından direk temizlenirken bazıları klavye sökülüp temizlenmektedir , laptop modelinize göre youtube dan izleyerek bilgisayarın içinin nasıl açıldığını öğrenebilirsiniz , bilgisayarın fanına ulaştıktan sonra dikkatli bir şekilde fanın vidalarını söküp fanı bilgisayarın dışına alalım , laptoplarda temizlik daha zordur yaparken dikkatli olun . Fanı fırça yardımıyla temizleyin , işlemcinin üzerinde bulunan macunu silerek yenisini sürün , ancak laptoplarda bulunan ekran kartlarına termal macun önerilimiyor ,ekran kartlarının üzerinde termal ped konulmalıdır , internette 10 ile 30 tl arası satılmaktadır , bunuda yaptıktan sonra bilgisayarlarımız temizlenmiş olacaktır .

Düşünce ve fikirlerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayınız , paylaşım hoşunuza gittiyse Bağış kısmından bizlere destek olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*