ADSL , VDSL Ve FİBER Arasındaki Farklar Nelerdir ?

İnternet kaanciftci 3.714 views

Bu yazımda sizlere adsl , vdsl ve fiber hakkında bazı bilgiler vereceğim , ilk olarak ADSL , hala günümüzde en çok kullanılan bağlantı tipidir . İletimini bakır kablo ile sağlar , internet hızınız bakır kablonun kalitesine göre değişiklik gösterir. ADSL bağlantı tipi maksimum 16 mbps internet hızı destekler. Bu yüzden gecikme süresi ( ping ) ‘de fazla olabilir.

ADSL BAĞLANTI AVANTAJLARI ?

  • Bakır kablo üzerinden aynı anda internet ve ses fax gönderebilir .
  • Donanım ve kurulum maliyeti düşüktür.
  • Kesintisiz yüksek hızda internet bağlantısı.

VDSL ( Very High Speed Digital Subscriber Line ) yani Yüksek hızlı dijital abone hattı , genellikle santrale yakın mesafedeki kullanıcıların kullandığı bağlantı tipidir .Nedeni ise ADSL gibi 16 mbps desteklememesi , VDSL 100 mbps ‘e kadar hız destekliyor . Bağlantıyı yüksek kalite bakır kablo ile yapar . VDSL internetin upload ( yükleme ) hızı genellikle 2 mbps ‘dır ( değişiklik gösterebilir ) .

VDSL BAĞLANTI AVANTAJLARI

  • 100 mbps’ kadar yüksek hızda bağlantı.
  • VDSL hata düzeltme olmaksızın data transferi gerçekleştirir.
  • ADSL’e göre daha güvenlidir.
  • Daha yüksek boyutlu paket gönderebilir.

FİBER ; Günümüzde en yüksek hıza sahip bağlantı çeşididir , bağlantıyı insan saçından daha ince kablolar kullanarak yapar . Fiber optik kabloların bağlantı hızı maksimum 1000 mbps ‘dır , ve bu muazzam bir hızdır .

{kaanciftci}

“ADSL , VDSL Ve FİBER Arasındaki Farklar Nelerdir ?” üzerine 1 yorum

  1. yenibrk dedi ki:

    çok güzel bir yazı olmuş kafamdaki bütün soruları yanıtladı teşekkürler fiberin saç telinden ince kablolarla yapılması muazzam bilimin ötesinde umarım her yerde yaygınlaşır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*